Sararan Dantelleri Beyazlatma Yöntemleri

Yükleniyor

Sararan Dantel Nasıl Beyazlatılır?

Bir dönemin en sevilen ve vazgeçilmez aksesuarları arasında danteller ilk sırada gelmektedir. Danteller küçük yaşlardan itibaren öğrenilir ve hanımlarımız tarafında uzun yıllar boyunca yapılmaktadır. Zamanla dantellere olan merak azalmış ve eski popülerliğini yitirmiştir. Fakat dantellere olan merak azalsada bu dantelleri kullanan hanımlarımız ve yeniden dantel ören hanımlarımızda bulunmaktadır. Dantel kullanan kişilerinde bildiği gibi dantel kullananların en büyük sorunları arasında sararma gelmektedir. Sararma problemi el emeği ve göz nuru olan dantellerimizin renginin bozulmasına ve kötü durmasına sebep olur. Genel olarak kullanılmadan saklanan dantel örtülerimiz sararmaktadır. Peki sararan Danteller nasıl beyazlatılır?

Dantellerimiz sehpa üzerinde, yemek masalarında, vitirinlerimizde hoş görüntü amacı katmak içşn kullanılmaktadır. Dantel çok şık ve titiz bir görünüm kazandırır. Günümüzde bu şekilde dantel kullanım alanları azalmış olsada bazı alanlarda hala kullanılmaktadır. Dantel günümüzde yerini nevresimlere, pike örtülerine bırakmıştır. Fakat yeni nesile onlardan önceki nesilden hediye olarak dantel çeyizlerine bir hediye olarak girmektedir. Sandığımızın derin köşelerinde, bohçalarımızda yerini koruyan dantellerimizde zamanla bir sararma görülmektedir.

Sararan Danteller Nasıl Temizlenmelidir?

Uzun bir süre boyunca saklanan danteller üzerinde leke ve sararmalar görülmektedir. Özellikle eski sandık ve bohçaların içinde unutulup kalmış ve uzun süre boyunca oradan çıkarılmamış dantellerimiz üzerinde çeşitli lekeler görülmektedir. Bu hassas yapının zamana yenik düşerek sararması ev hanımlarımızı çok üzer ve doğrudan etkilemektedir.

Bu yüzden dantellerimizin temizliğini yaparken biraz doğal yöntemlerden faydalanmamız iyi olacaktır. Dantellerimizin özel günlerde şık bir aksesuar olarak kullanıldığını varsayarsak, temiz ve göz alıcı olması bizi onure edecektir.

Dantel Beyazlatma Yöntemleri

Dantel beyazlatma yöntemleri arasında en kullanılabilir ve en iyi olduğumuz dantel beyazlatma yöntemini sizinle paylaşmak istiyoruz. Öncelikle bir kaba koyduğumuz 1 litre ılık suya çivit eklemesi yaptıktan sonra bir süre bekleyecek ve sonra dantelimizi suya basacağız. Daha sonra dantelimizin durulamasını soğuk bir su ile yapacağız. Soğuk su ile yaptığımız durulama işlemi sonucunda dantel üzerinde bozulmalar veya esnemeler olmayacaktır.

İkinci bir yöntem ise süt ve şeker ile dantelleri yıkamaktır. Öncelikle sütü kaynatıp ılınmasını bekledikten sonra dantellerimizi sütün içine basıyoruz. Ardından 2 kaşık toz şekerimizi ilave ediyoruz. Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra iyice durulama işlemini yapıyoruz. Dantellerimiz ilk günki temizliğine kavuşmuş oluyor. Sizde uyguladığınız yöntemleri yazımızın altına yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir