Dondurma Kızartması Nasıl Yapılır?

Yükleniyor

dondurma kızartması

Cok ama cok değişik bir tarif arıyorum diyorsanız bu tarif tam size göre, zor degil ama dikkat gerektiren bir tarif, dondurma kızartması !!  Bu tarifi paylaşan hanım  bu tatlıyı ”kızgın kumlardan serin sulara atlamak ” seklinde tarif etmiş . Ben henüz denemedim ama eminim cok güzeldir.

Malzemeler az ve öz ;

  • Kaymaklı dondurma
  • kahvaltılık mısır gevreği
  • yumurta akı
  • kızartmak için yağ
  • ve hindistan cevizi
  • dilerseniz sıvı cikolata sos

yapımı ise şu şekılde,

öncelikle tezgahınıza kare seklinde strec fimler hazırlamalısınız , mısır gevregını robottan geçirin ve bir kaba alın  daha sonra hındıstan cevızı ıle karıstırın, yumurta beyanızı bır kaba alın , daha sonra buzluktan dondurmayı cıkartıp kasık yardımı ile mümkün olduğunca muntazam yuvarlaklar yapın ve once yumurta akına sonra mısır gevregıne bulayın ve hazırladıgınız kare strec filme koyup kücük bir düğüm atıp buzluğa atın, bu işlemi dilediğiniz sayıya ulaşana kadar yapın ..buzlukta 15 dakika kadar bekledikten sonra tekrar  once yumurtaya sonra mısır gevregıne bulayıp tekrar aynı ıslemı yapıp strec fılme sararak buzlukta 15 dkkıka bekletelım.

daha sonra derin bir kaba 2 bardak kadar sıvı yag koyup kızdıralım ,iyice kızdığından emin oldugunuzda dondurmaları bırer ıkıser içine atın ve cevırerek kızartın bu ıslem 30 sanıye bıle sürmeyebilir, dışı altın sarısı oldugunda  hemen servis tabagına alıp cıkolata sos ıle servis edin. aman bekletmeyın dış sıcaklıgı gtmeden ve içi erimeden servis edin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir